WYJĄTKOWA OKAZJA - złóż zamówienie a zestaw włoskich kosmetyków Itinera otrzymasz za 5 zł

Czyszczenie wykładziny PCV – najlepsze sposoby i preparaty

Wykładzina PCV to jeden z najczęściej wybieranych materiałów do wykończenia podłóg w biurach, szkołach, przychodniach czy miejscach użyteczności publicznej o dużym natężeniu ruchu. Trudno się jednak dziwić. Taka posadzka jest trwała, łatwa w montażu i odporna na intensywne użytkowanie. Aby jednak zadbać o jej wygląd i właściwości, niezbędne jest regularne czyszczenie wykładziny PCV. Jak zatem najlepiej myć taką podłogę? Jakie metody i środki będą godne polecenia? Sprawdź to w poniższym artykule!

Czyszczenie wykładziny PCV – najlepsze sposoby i preparaty

Czyszczenie wykładziny PCV – najlepsze metody

Aby dokładnie wyczyścić wykładzinę PCV, możesz sięgnąć po jedną z niżej wymienionych metod. To, na którą z nich się zdecydujesz, powinno zależeć głównie od wyjściowego stanu podłogi oraz całkowitej powierzchni koniecznej do wyczyszczenia.

 

Metoda nr 1 – czyszczenie na mokro z użyciem mopa z mikrofibry

Podstawą codziennej pielęgnacji wykładzin PCV jest czyszczenie ich na mokro przy użyciu mopa z mikrofibry. Ten w połączeniu z ciepłą wodą oraz delikatnym środkiem myjącym o neutralnym pH pozwala szybko pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń. Mikrofibra nie będzie też rysować powierzchni.

1_1.png

Do mycia wykładziny PCV najlepiej sprawdzi się mop z mikrowłókna, taki jak m.in. Vileda UltraSpeed Mini Microlite, który znajdziesz na https://e-higiena24.pl/katalog/mopy/mop-vileda-ultraspeed-mini-microlite-34-cm.

 

Każdego dnia odkurzaj więc dokładnie całą posadzkę, a następnie przecieraj ją wilgotnym mopem z dodatkiem delikatnego detergentu lub płynu na bazie polimerów. Najlepszym miejscem na zakup preparatu do podłóg PCV będzie oczywiście profesjonalna hurtownia środków czystości.

2_1.png

Płyny na bazie polimerów skutecznie usuwają zabrudzenia z wykładzin PCV i chronią je przed zniszczeniem. Polimerowy preparat Taski Jontec Tensol znajdziesz na https://e-higiena24.pl/katalog/gruntowne-mycie-podlog/taski-jontec-tensol-5-l-preparat-na-bazie-polimerow-do-mycia-podlog.

 

Pamiętaj jednak podczas mycia, aby nie zalewać posadzki zbyt dużą ilością wody. Może powodować to odklejanie się jej poszczególnych warstw i prowadzić do pojawienia się pęcherzyków powietrza na wykładzinie.

 

Metoda nr 2 – czyszczenie mechaniczne

Niekiedy standardowe czyszczenie wykładziny PCV to jednak za mało. W miejscach o dużym natężeniu ruchu – galeriach, szkołach czy przychodniach – często nie obejdzie się bez gruntownego mycia. Wtedy warto sięgnąć po szorowarki jednotarczowe lub automaty czyszcząco-zbierające. Z ich pomocą będziesz w stanie usunąć zaschnięty brud, tłuste plamy, a nawet drobne rysy.

3_1.png

Maszyna szorująco-zbierająca TASKI Swingo 455 E okaże się niezastąpiona przy myciu dużych powierzchni pokrytych wykładziną. Znajdziesz ją na https://e-higiena24.pl/katalog/automaty-czyszczaco-zbierajace/taski-swingo-455-e-maszyna-szorujaco-zbierajaca-7518534.

 

Do takich maszyn należy jednak dobrać odpowiedni płyn – niskopieniący, dedykowany do mycia maszynowego. W przypadku dużych zabrudzeń dobrze sprawdzą się środki do tzw. gruntownego czyszczenia podłóg.

4_1.png

Płyn do gruntownego mycia posadzek Clinex M9 Strong jest w stanie usunąć nawet najcięższe zabrudzenia. Znajdziesz go na https://e-higiena24.pl/katalog/gruntowne-mycie-podlog/plyn-do-gruntownego-mycia-posadzek-0.

 

Metoda nr 3 – punktowe usuwanie zabrudzeń

Bywają sytuacje, kiedy to nie ma konieczności mycia całej podłogi, a jedynie jej zabrudzonego fragmentu. Wtedy najlepiej sięgnąć po preparat dedykowany do usuwania konkretnych rodzajów zabrudzeń, np. tłustych plam. Rozcieńcz go w wodzie, nasącz w roztworze miękką ściereczkę lub gąbeczkę, dokładnie przetrzyj zabrudzenie i gotowe. Pamiętaj, aby czyszczone miejsce dokładnie osuszyć.

5_1.png

Clinex MaxDrit to niskopieniący środek, któremu tłuste plamy nie są straszne. Znajdziesz go na https://e-higiena24.pl/katalog/chemia-do-sprzatania/niskopieniacy-preparat-do-usuwania-tlustych-zabrudzen.

 

Metoda nr 4 – polimeryzacja podłogi PCV

Raz na jakiś czas warto postawić także na polimeryzację podłogi PCV. Proces ten zabezpiecza i konserwuje powierzchnie wykonane z tego tworzywa. Wykorzystuje się do niego głównie preparaty na bazie polimerów. Polega na nałożeniu na czystą i suchą podłogę kilku warstw powłoki ochronnej. Ta po wyschnięciu tworzy twardą, elastyczną i odporną na ścieranie warstwę.

Aby wykonać polimeryzację, musisz najpierw dokładnie oczyścić i odtłuścić posadzkę, a także zastosować tzw. zdzieracz do usuwania powłok z podłóg wodoodpornych. Po dokładnym wysuszeniu wykładziny należy nałożyć 2-3 warstwy polimeru – najlepiej za pomocą mopa płaskiego. Każda z warstw powinna schnąć ok. 30-60 min.

6_1.png

Zdzieracz to środek przeznaczony do usuwania powłok polimerowych i woskowych z podłóg wodoodpornych. Taski Jontec No1 znajdziesz na https://e-higiena24.pl/katalog/dodatkowe-produkty/taski-jontec-no1-5l-zdzieracz-do-usuwania-powlok-z-podlog.

 

Takie czyszczenie wykładziny PCV przedłuża jej żywotność, zabezpiecza przed ścieraniem, chroni przed zabrudzeniami i ułatwia codzienne czyszczenie. Polimeryzację najlepiej wykonywać w miejscach o dużym natężeniu ruchu co 2-3 miesiące.

 

Jakie preparaty najlepiej sprawdzają się do czyszczenia wykładzin PCV?

Nie każdy środek do czyszczenia podłóg nadaje się do mycia wykładzin z tworzyw sztucznych. Kupując taki preparat, stawiaj na detergenty:

  • o neutralnym pH – produkty o wysokim pH lub zasadowości mogą uszkodzić PCV,
  • niskopieniące – szczególnie wtedy, gdy czyścisz podłogę maszynowo,
  • na bazie polimerów – dodatkowo zabezpieczające czyszczoną powierzchnię,
  • zawierające wosk lub substancje nabłyszczające – jeśli chcesz przywrócić wykładzinie blask,
  • dedykowane do posadzek wodoodpornych.

 

Jak zatem widzisz, czyszczenie wykładziny PCV wcale nie jest trudne. Pamiętaj o regularności i stosowaniu odpowiednich preparatów, a z pewnością posadzka będzie wyglądać jak nowa przez lata.