Jak czyścić i dbać o meble biurowe?

Biuro jest miejscem, w którym odbywa się większa, bardzo istotna cześć działalności firmy. Niezależnie od tego czy biuro znajduje się w biurowcu czy jest niewielkim gabinetem istotne jest, aby stworzyć w nim warunki sprzyjające prawidłowemu funkcjonowaniu firmy. Przyczyni się to do powstania dobrego środowiska pracy oraz ułatwi osiąganie wyznaczonych celów. Jednym z podstawowych czynników jest czystość. Podpowiemy zatem jak dbać o meble i jak czyścić meble aby zachować ich długowieczność i doskonały wygląd oraz aby czyszczenie mebli było bezpieczne – zarówno dla czyszczonej powierzchni jak i dla pracowników i gości biura.

arrangement-disinfecting-products-desk.png

Jak zachować czystość i blask mebli biurowych


Jak czyścic meble aby cieszyły nas nieskazitelną czystością i blaskiem? Warto poznać podstawowe zasady aby dbanie o meble było łatwe i przyjemne, niezależnie od tego czy czyszczenie mebli będziemy wykonywać samodzielnie czy zlecimy tę czynność firmie sprzątającej. Podstawową zasadą w utrzymaniu czystości jest systematyczność. Tylko dzięki konsekwencji i dokładności osiągniemy i zachowamy pożądany efekt.  Oprócz systematyczności niezwykle ważną rolę odgrywa odpowiednie dopasowanie środków i akcesoriów czyszczących do materiału z jakiego zostały wykonane meble. Nieodpowiednio dobrane preparaty, ścierki, gąbki i ręczniki mogą delikatną powierzchnię mebli zarysować i nieodwracalnie uszkodzić a w przypadku specyficznych, trudniejszych zabrudzeń po prostu sobie z tym nie poradzić.



Skuteczne sposoby na czyszczenie i konserwację mebli


Czyszczenie mebli to wbrew pozorom nie jest łatwa czynność. Jednak przestrzeganie kilku poniższych zasad zdecydowanie rozjaśni i ułatwi ten niezwykle istotny dla prawidłowego funkcjonowania biura proces. Do biur, w których liczy się prestiż, takich jak biura doradztwa finansowego, kancelarie adwokackie, biura księgowe etc. często wybierane są meble na wysoki połysk. Meble  takie wyglądają bardzo elegancko i stylowo nadając wnętrzu klasy. Wysoki połysk ma też drugie oblicze – widać na nim odciski palców oraz kurz i wszelkie zabrudzenia. Należy też pamiętać, że powierzchnia takich mebli jest wrażliwa na zarysowania. Czyszczenie mebli na wysoki połysk to zatem przede wszystkim dobór odpowiedniej szmatki wykonanej z miękkiego materiału o niskiej pylności np. czyściwo Tork 190493. Najczęściej wystarczy przetrzeć powierzchnię na mokro a po przetarciu na wilgotno warto przetrzeć dodatkowo na sucho odpowiednią szmatką np. Ściereczka Vileda MicronQuick.
Bardzo częsty wybór pada na meble z płyty melaminowanej. To rozsądny wybór ponieważ nie jest to materiał tak delikatny jak meble lakierowane, szklane czy drewniane. Warto jednak pamiętać, że materiał ten nie lubi nadmiernej ilości wody. Nadmiar wody może powodować wybrzuszenia i uszkodzenia. Materiał ten wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką najlepiej z dodatkiem odpowiednio dobranego środka czyszczącego, np. Clinex Delos Shine 77-145. Należy używać delikatnych szmatek oraz środku nie zawierających substancji ścierających.


W przypadku mebli drewnianych i szklanych dobór należytych środków pielęgnacyjnych i czyszczących jest również bardzo istotny. W przypadku drewna źle dobrany może spowodować uszkodzenie drewnianej powierzchni. Warto wypróbować preparat marki Diversey Room Care R4 7518996 lub spray do czyszczenia i pielęgnacji mebli CIF. W przypadku powierzchni szklanej zły preparat będzie powodował smugi, zabrania się też używania gąbek o szorstkiej powierzchni, ponieważ mogą zarysować i pozostawić nieestetyczne ślady na szkle czy lustrze. Dobrym rozwiązaniem będzie zatem np. płyn do mycia szyb, szkła i luster Suma Rapid D6 wraz z naszym bestsellerem – ręcznikami papierowymi w roli Tork Refleks 473242. Doskonałe dopełnienie może stanowić  czyściwo włókninowe do polerowania Tork 197270.



Jak dbać o meble, aby służyły nam przez lata


Przestrzegając powyższych zasad pielęgnacji bez wątpienia wpłyniemy pozytywnie na jakość i trwałość mebli. To jednak nie wszystko. Jak dbać o meble aby cieszyć się nimi przez wiele lat? Co jeszcze możemy zrobić? Oprócz czyszczenia i pielęgnacji mebli istotne są warunki „życia” naszego biurowego wyposażenia. Warto zwrócić uwagę na poniższe parametry:
•    Temperatura pomieszczenia – instrukcja obsługi najczęściej zawiera optymalny dla mebli zakres temperatur
•    Wilgotność – meble nie lubią wilgoci – optymalna wilgotność w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 65%
•    Słońce – bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi może narazić meble na deformację oraz odbarwienia
•    Nadmierne przeciążenie – należy przestrzegać parametrów obciążenia zawartych w instrukcji
•   Zabezpieczenie – warto stosować podkładki zabezpieczające pod kubki, szczególnie te z ciepłymi napojami – unikniemy dzięki temu wybrzuszeń oraz powstawania nieestetycznych śladów
Przestrzeganie powyższych zasad przyczyni się do przedłużenia żywotności mebli. Dbałość o meble to gwarancja bezpieczeństwa i komfortu pracowników i gości biura. To również bez wątpienia dobry wizerunek firmy. Aby ułatwić sobie i przyspieszyć proces pielęgnacji mebli zapoznaj się z ofertą naszego sklepu e-higiena24.pl już teraz!