Jak dostosować łazienkę dla osoby niepełnosprawnej?

Planując wyposażenie łazienki dla niepełnosprawnych należy wziąć pod uwagę niedogodności, z którymi na co dzień mierzą się osoby z ograniczeniami ruchowymi. Toaleta dla nich powinna być bezpieczna, przestronna i funkcjonalna. W łazience dla niepełnosprawnych nie może więc zabraknąć poręczy dla niepełnosprawnych, uchwytów dla niepełnosprawnych, krzesła pod prysznic dla niepełnosprawnych, przymocowanego na odpowiedniej wysokości sedesu, z dodatkowymi wzmocnieniami czy umywalki na stosownym poziomie.

wheelchair-307825_960_720.png

Jak wyposażyć łazienkę dla niepełnosprawnych?

Urządzenie łazienki dla niepełnosprawnych w dzisiejszych czasach nie jest już skomplikowane. Specjalistyczne akcesoria do łazienek dedykowanych osobom ze szczególnymi potrzebami są łatwo osiągalne. Produkty takie jak poręcze, krzesełka, szerokie umywalki, gumy antypoślizgowe są w zasięgu firm, ale też osób prywatnych. Tak samo dostępna jest istotna wiedza na temat funkcjonalności pomieszczenia dla osób z utrudnioną motoryką jest popularyzowana na portalach branżowych, blogach etc. Należy pamiętać podczas aranżowania tego specjalistycznego wnętrza dedykowanego na funkcjonalną łazienkę dla niepełnosprawnych osób o przestrzeni. Sanitariat musi spełniać wyznaczone kryteria powierzchniowe. Osobom ze szczególnymi potrzebami niezbędna jest wygoda, ale też i intymność. Właściwy format toalety powinien spełniać wymogi klientów poruszających się na wózkach inwalidzkich. Co za tym idzie, powinny być zastosowane odpowiednie odstępy, wysokości i odległości. Asortyment do łazienki dla gości niepełnosprawnych taki jak: siedzisko prysznicowe dla niepełnosprawnych, krzesełka pod prysznic, poręcze, uchwyty dla niepełnosprawnych dostępny jest w naszym profesjonalnym sklepie internetowym e-higiena24.pl. Ważne akcesoria do toalety i łazienki dla osób z utrudnieniami w poruszaniu to także kosze na śmieci – odpowiednio zlokalizowane, podajniki na ręczniki papierowe i na papier toaletowy, dozowniki mydła zamontowane na optymalnym pułapie. Pod uwagę należy także wziąć wyposażenie łazienki w prysznic. Pomieszczenie sanitarne należy zaprojektować, tak, aby nie było w nim progów.

Jaki uchwyt do łazienki wybrać?

W pomieszczeniach użyteczności publicznej oraz w łazienkach prywatnych, uchwyty dla niepełnosprawnych, starszych i osłabionych chorobą osób są niezbędne. Dbają o bezpieczeństwo i wygodę osób słabszych. Pomagają w utrzymaniu równowagi, w przemieszczaniu się, w podnoszeniu lub siadaniu. Uchwyty i poręcze mogą być montowane po różnych stronach łazienki, prysznica i toalety. W naszej ofercie znajdą Państwo szeroki wachlarz tych specjalistycznych produktów. Poręcze dla niepełnosprawnych można dobrać wg potrzeby i projektu pomieszczenia. Występują one w postaci prostej np. DBL312 uchwyt taki proponowany jest przez Impeco. Jest to matowa, prosta poręcz ze stali nierdzewnej, bezspornie pomagająca podczas wstawania z wanny lub toalety. Podobny uchwyt niepełnosprawnym użytkownikom toalety proponuje FanecoPoręcz prosta N15054.45.S, można ją zamontować poziomo i pionowo. Na rynku występują jeszcze poręcze kątowe, ich kąty mogą mieć 90 lub 130 stopni, montowane jako lewe lub prawe, Wybór odpowiedniej poręczy zależy od potrzeb klientów toalety i od kształtu i rodzaju łazienki dla niepełnosprawnych. Od miejsca w pomieszczeniu, gdzie uchwyty dla niepełnosprawnych będą zamontowane. Jedne są bardziej dedykowane w okolice toalety, inne tam, gdzie jest miejsce na prysznic.

Jakie siedzisko prysznicowe wybrać?

Akcesoria łazienkowe pomagające funkcjonować osobom niepełnosprawnym i seniorom w obecnych czasach są bardzo popularne i dostępne w wielu branżowych sklepach. W naszej witrynie internetowej w sekcji Łazienka dla niepełnosprawnych jest dział poświęcony siedziskom prysznicowym dla niepełnosprawnych. Rekomendujemy wyrób firmy Impeco - składane krzesło pod prysznic dla niepełnosprawnych i osłabionych osób.  Krzesełka pod prysznic najczęściej wykonane są ze stali nierdzewnej, mocnych tworzyw ABS czasami z aluminium. Krzesło prysznicowe od Impeco CHA1ST jest uchylne. Siedzisko składa się na ścianę, nie zabierając miejsca. Dlatego jest nieodzownym elementem wyposażenia łazienki dla niepełnosprawnych, w której jest montowany prysznic.

Wyposażenie łazienki dla  osób niepełnosprawnych i starszych to szereg udogodnień dających komfort. Z niewymienionych w artykule sprzętów warto pomyśleć o lustrze uchylnym, tak, by można było je z łatwością regulować, świetnym rozwiązaniem może okazać się automatyczna suszarka do rąk CUBE proponowana przez firmę Impeco. Aby maksymalnie zagwarantować bezpieczeństwo z korzystania z łazienki osobie, która używa kul, laski lub porusza się na wózku powinno pamiętać się o używaniu antypoślizgowych mat, a najlepiej podłogę wykonać z materiałów, które skutecznie mogą zapobiec ślizganiu się.