Jak sprzątać w domu z alergikiem?

Osoba posiadająca alergie, szczególnie te wziewne nie powinna zajmować się sprzątaniem mieszkania samodzielnie. Sprzątanie lub użyte podczas niego środki czystości mogą niestety nasilać objawy alergii. Jednak według statystyk około 40% światowej populacji ludzkiej cierpi z powodu alergii co, ze względu na duży zasięg, sugeruje, że osoby z tą przypadłością zmuszone są do samodzielnego sprzątania bądź też przebywania w pomieszczeniach gdzie sprzątanie się odbywa.

mask-g413d68a63_1920.png

Wybierz odpowiednie środki czystości

Alergicy powinni w szczególności zadbać o zachowanie porządku i czystości w mieszkaniu. Bardzo częstym alergenem jest kurz, który może powodować katar, kichanie, szczypanie czy swędzenie i łzawienie oczu. To jego usuwanie oraz odpowiednio dobrane środki do kurzu powinny stanowić pierwszy krok w sprzątaniu pomieszczeń. W ofercie naszego sklepu internetowego e-higiena24.pl posiadamy niezawodne środki do kurzu – do czyszczenia mebli polecamy Clinex Delos Shine 77-145, który nabłyszcza i pielęgnuje. Godnymi polecenia są środki czystości oparte na nanotechnologii, dzięki której czyszczona powierzchnia chroniona jest przed osadzaniem się brudu oraz gromadzeniem kurzu, idealnie sprawdzi się tutaj płyn do mycia szkła Clinex Nano Protect Glass 77-329 a w łazience Voigt preparat do usuwania osadów w łazience H540. Ważne jest to abyśmy dobrali środki czystości takie, które nie podrażniają dodatkowo nadwyrężonej często u alergików śluzówki gardła czy nosa. Pamiętajmy, że bardzo dużo kurzu a co za tym idzie uczulających roztoczy gromadzi się na podłodze. Usuwanie ich wspomogą uniwersalne płyny do podłóg. Uniwersalne płyny do podłóg doskonale radzą sobie z usuwaniem nieczystości a jeśli posiadają nanocząsteczki to również zabezpieczą przed ponownym gromadzeniem się nieczystości, np. Nanopreparat do mycia podłóg Clinex 77-334.

W jaki sposób należy sprzątać kurz?

W jaki sposób należy sprzątać kurz aby robić to skutecznie a jednocześnie bezpiecznie i bez uszczerbku na zdrowiu i samopoczuciu osoby zmagającej się z alergią? Warto jest aby alergik przebywający w pomieszczeniu, w którym odbywa się proces sprzątania miał założoną na nosie i ustach maseczkę ochronną. Zminimalizuje to przenikanie do układu oddechowego cząsteczek kurzu i roztoczy a tym samym nie podrażni wrażliwego nosa i gardła. Niezastąpione będą też rękawiczki jednorazowe, które zabezpieczą wrażliwą, często atopową skórę alergika. Jeśli środki do kurzu bardzo obciążają układ oddechowy to z pomocą przyjdą profesjonalne ścierki do kurzu od firmy Vileda. Polecamy ścierki do kurzu Viledy Micro Tuff Plus lub Vileda PVAmicro – są one wykonane z mikrowłókien , doskonale nadają się jako ścierki do kurzu ale również do usuwania odcisków placów, tłuszczu czy innych zabrudzeń bez konieczności używania środków chemicznych.

Jak często należy sprzątać?

Jeśli jesteś osobą borykającą się z alergią lub atopowym zapaleniem skóry, lub któryś z twoich współmieszkańców jest alergikiem lub atopikiem wówczas sprzątanie domu powinno wpisać się do twoich codziennych obowiązków. Regularność jest w tym przypadku nadrzędna. Mieszkanie alergika powinno być sprzątane codziennie. Każdego dnia powinno się odkurzać całe mieszkanie a podłogi pozbawione dywanów dokładnie myć antystatycznym płynem do podłóg np. płyn do mycia podłóg glazurowanych Clinex 77-162. Należy pamiętać również o systematycznym, codziennym wycieraniem kurzu z mebli a w przypadku silnych alergii nawet ze ścian i innych powierzchni. Niezbędne do tego będą profesjonalne ścierki do kurzu, w przypadku tych wielorazowego użytku istotne jest aby prać je każdorazowo po sprzątaniu. Nie należy podczas porządkowania zapominać o różnego rodzaju łatwych do ominięcia zakamarkach czy o odkurzaniu mebli tapicerowanych. Sensowne, praktyczne i ułatwiające życie będzie urządzenie mieszkania uwzględniając alergię osoby zamieszkującej – chodzi przede wszystkim o ograniczenie dodatków gromadzących kurz, czyli rezygnację z zasłon, dywanów, pledów ozdobnych czy innych tekstyliów na których gromadzi się kurz a co za tym idzie uczulające roztocza.

Życie alergika nie jest łatwe, natomiast dzięki odpowiednio dobranej chemii oraz środkom wspomagającym usuwanie alergenów dostępnym na naszej stronie e-higiena24.pl możemy zminimalizować występowanie szkodliwych zanieczyszczeń wywołujących reakcje alergiczne a tym samym wpłynąć na lepsze samopoczucie.